Doktor Styks

Marcin Wolski, Doktor Styks (źródło: empik.pl)

Niedawno skończyłam czytać książkę Doktor Styks Marcina Wolskiego. Satyryk i pisarz „działa” na rynku od dawna – przez wiele lat (od lat 70. XX wieku) współpracował z Radiem Polskim, jest laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody im. Janusza A. Zajdla za satyryczne utwory fantastycznonaukowe. Nie wywinął się również od Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotego Medalu”Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ;).

Aż wstyd się przyznać – z twórczością Pana Wolskiego zetknęłam się dopiero parę dni temu, kiedy to teściowa dała mi do przeczytania wydaną w 2011 r. powieść, nadmieniając przy tym, że spokojnie mogę ją oddać, kiedy znajdę czas na jej przeczytanie… No cóż, oddałam dnia następnego, bo ją najzwyczajniej… skończyłam (książkę liczącą ok. 300 stron przeczytałam w ciągu 2 dni, a raczej jednego dnia licząc godziny poświęcone lekturze) 🙂

Akcja powieści toczy się w latach 70. XX wieku, choć ramy czasowe cudownym zrządzeniem losu sięgają również międzywojnia. Głównym bohaterem jest Gwidon Michałowicz przejmujący właśnie niezwykle popularne słuchowisko radiowe swojego mentora, który ginie w niewyjaśnionych do końca okolicznościach. Pisząc kolejne odcinki popularnej serii o komisarzu Radwanie próbuje jednocześnie rozwikłać tajemniczą śmierć swojego poprzednika, mistrza. Dziwnym trafem zaczynają przenikać między sobą światy; ten obecny, aktualny, pogrążony głęboko w PRL-u oraz świat międzywojnia. Wykreowani bohaterowie literaccy oraz Gwidon przemieszczają się między światami z niezwykłą prostotą…Choć powieść nie jest niesamowitym studium psychologicznym, nie odpowiada na nurtujące współczesnych filozofów pytania, czyta się ją rewelacyjnie – intryga opisana jest w sposób niezwykle lekki, przyjemny i co najważniejsze – ciekawy.
W sam raz na urlop – polecam! 🙂

Marcin Wolski, Doktor Styks
Wydawnictwo: Zysk i S-ka, 2011

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s